gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following conditions is linked to poverty, insufficient food intake, and poor food quality, and contributes to one-third of all deaths worldwid
who were the main characters for the book the perfect season
Pleeeeease!!! • American culture changed after World War II. Soldiers returned home and used the benefits of the GI Bill. They went to college, bought homes, an
Is 1/5 less than 5/8
Find the range of scores: 13,23,46,53, 60, 75
I'm stuck on this question: Find the 3 consecutive numbers whose sum is 438. Can someone take me through it?
Please help! I am confused with both a and b on number 11
Which shows the correct order of processes the body undergoes to maintain blood glucose levels?
Explain how a four-term polynomial is factored by grouping and when a quadratic trinomial can be factored using this method. Include examples in your explanatio
How to start solving it