madamlinda07
madamlinda07 madamlinda07
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

7
A dozen eggs costs GH¢ 4.80. Find the cost of 16 eggs
A. GH¢ 6.00
B. GHĆ 6.40
GH€ 7.20
GH¢ 8.00​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2020

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Make a ratio equation:

12 : 4.8 = 16 : x

[tex]\frac{12}{4.8} = \frac{16}{x}[/tex]

Cross multiply:

12x = 76.8

x = 6.4

Answer Link

Otras preguntas

Why did the US support a revolution in Pananа
Land is considered a resource because it O is always available to use. O is used to produce things. O costs little or nothing to use. O requires labor to be use
3) Jamarion can run 4 miles in 30 minutes. What is his speed in miles per hour?​
What's the answer to this?
Where can you find guidelines for editing your writing? Select all that apply. a grammar book a classmate’s analysis a grammar website an editing checklist
2) Describa los poderes que tenía el emperador y explica hasta cuando gobernaba
What happens when humans remove predators from an ecosystem?
What effect does hydrostatic pressure have on marine life?
Detecting nonrandomness in errors can be done using: a MAPs. b correlation coefficients. c strategies. d MSEs. e control charts.
what is the most common mascot used in division i schools?