TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

Megan purchased a new vehicle for $40,000. She put $5,000 down and financed the $35,000 balance over 5 years. What is the impact of this transaction on her net
What is a sign that information is accurate? A. Statistics are included B. Research is referenced C. Sources are cited D. All of the above
A speaker uses the transition, "As we begin..." in order to do which of the following? a. draw a conclusion for audience b. analyze a point for audience C. intr
-2x-10x+12=18 Help me plz
The answers to 1 through 8
How should the rebellious Southern states be reintegrated, both politically and economically, into the union?
You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?
Alexis stayed up all night Thursday finishing a term paper. She will be able to improve her ability to function without disrupting her circadian rhythms if she
What is the real name for the piano? Why was it called that?​
A space ship to the moon covered the 216,000 km in 72 hours. What was it’s average velocity