shawn2345 shawn2345
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Write an equation that would represent the following word problem: Billy buys one candy bar for $2 and 3 lollipops. If he spends $3.98 in total, how much is each lollipop? [USE x AS YOUR VARIABLE - DO NOT USE SPACES IN YOUR ANSWER]

Respuesta :

XfaiiwashereX XfaiiwashereX
  • 04-06-2020
3.98 = 2 + 3x

1.98 = 3x

0.66 = x




Each lollipop is 0.66 cents.
Answer Link

Otras preguntas

How is the “SSS” for similar triangles different from triangles congruence
Pls helppppppppppppppppppp
what thomas jefferson do
Kindly solve this question in simplest solution, I'll be thankful ​
Ethan has $4.50 to spend on 2 bags of chips that cost 0.75 each and gum that costs .25 per pack. What is the maximum packs of gum that he can buy?
(50 POINTS) Which of the following represents the graph of f(x) = 2(x + 3)? a. Graph begins in the second quadrant near the line y equals negative 3 and increa
Quadrupled root of 81 raised to -2
What are the advantages of broadcasting data in Ethernet?
The home you selected to buy is worth $924999. While the assessed value of your home may not be this same amount, you can estimate your annual property taxes us
What changed almost every aspect of the life in South Carolina in the late 1800s