waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

The official purpose of President Truman’s loyalty review program was to
A standard number cube is rolled 180 times predict how many times a 3 or a 5 will be the result
Jen is a professional ballet dancer. having an audience watch her dance is most likely to
The container that most stores put purchases into is called a _____.
he Federalist Papers were written by A) Thomas Jefferson, in support of the Declaration of Independence. B) George Washington, as a part of the advice he left
The lining of the uterus that is discharged during the menstrual flow phase is the
What was the name of the communist party who took power in november 1917?
please help me im stuck
The mind is like a memory bank. the stored memories in our minds are called:
A 20-year-old, obese female has stopped menstruating (amenorrhea) and has gained 30 pounds during the past six months. her hair distribution has begun to acquir