JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

Marcie bought a 50-foot roll of packing tape.She used two 8 5/6 foot lengths.How much tape is left on the roll?
What level of government takes care of sewer and water?
What type of character is Cassius? dynamic or static.
If a light bulb uses 0.4 amperes of current at a voltage of 1.8 volts, the formula to find R is , and the resistance of the bulb is ohms. NextReset
Which is an equation for the line that passes through (0,2) and (-2,0)
Why did puritans found the massachusetts bay colony??
Which of the following is a word borrowed from the English language and used in the Spanish language? la salsa la hamburguesa la tortilla la p
What is the solubility of silver nitrate if only 11.1 g can dissolve in 5.0 g of water at 20 °C? A. B. C. D.
Some types of bases are used to make soap. true or false
The granola summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%. How much in dollars and cents will summer pay for 2.6 pounds of granola at