lolmaster12345 lolmaster12345
  • 02-08-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of importing five dozen china dinner sets, billed at $32 per set, and paying a duty of 40%, is

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-08-2020

Answer:

duty = 64

Total cost is 224

Step-by-step explanation:

First find the cost of the 5 sets

5 * 32 = 160

Then find the duty

160 * 40%

160 * .4 =    64

Add this to the cost of the sets

160+64 =224

Answer Link

Otras preguntas

A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
What is 5/6 + 3/4?A. 8/12B. 8/10C. 1 9/12D. 1 7/12
Keri earns $48 every 3 hours. Write an equation for the proportional relationship where t is the time in hours and y is the earnings. Enter the correct equation
Using front-end estimation, what is the correct estimation of the sum, 23+33+44+51+31 -A. 180B. 170C. 160D. 150
Kylie was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a tip of 32%. What number should she multiply the cost of the meal by to find t
Read the following sentence, which contains a grammatical error. There is many reasons to visit Pennsylvania, not least of which are the famous historical sites
NEED HELP FOR 50 points and possible brainliest if the answer is legitimate. YOU BE THE TEACHER Your friend solves the system of linear equations below. Is your
HELP ME IM DYIING HEREEEE!
250 g flour is needed to bake a 1 kg cake. Find the amt of flour needed for a 2 1/2 cake
Which statement is the most likely conclusion you can draw from the cause- and-effect relationship shown in the diagram? Cause The Industrial Revolution comes t