chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

What five factors contributed to the industrial revolution starting in great britain?
How many numbers less than 1000 are divisible by 7?
You are biking to the park. After 6 minutes, 40% of the distance still needs traveled. How long does it take to bike to the park? Write an equation that represe
A large Ka favors the _____. production of hydronium ions production of hydroxide ions reaction of hydronium ions reaction of hydroxide ions
What did Solomon ask for when god appear in his dream? The Bible story
Carlos has $690,000 he wants to save. If the FDIC insurance limit per depositor, per banks will guarantee that all of his money is insured?
Geographer derwent whittlesey divided the world into ________ agricultural regions (not including his area of nonexistent agriculture). ____ were classified as
What drew japan, germany, and italy into a political alliance by 1936–37?
How did pro-slavery and antislavery forces oppose each other in kansas?
You can show your work if u want to Find 2 numbers if Their sum is −7 and their difference is 14