Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A mnemonic is a tool that you can use when you are studying to help you do which of the following? a. remember lists or large amounts of information more easily
solve for (n): 10n - 8 + 4n =20? solve for (x): 2x + 3x = 25?
How long would it take 2.0x10^20 electrons to pass through a point in a conductor if the current was 10.0A?
what is 27cm added to 1m 80cm
Who changed Rome from a republic to an empire after the Senate gave him power? A. Nero B. Caesar Augustus C. Diocletian D. Julius Caesar
How did cooperation among faiths lead to development in philosophy? Please help pleaaz
explain the difference between these 3 lenghs: 4cm 4.0cm and 4.00cm ????
Ethos assures your reader or audience that you have?
What was Cecil Rhodes argument for imperialism
Two numbers have the sum of 1212 and the difference of 518. What are the two numbers?