happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

PLEEEEEEEEEEEEEEEEEASE HELP ME IT'S URGENT (WRITE ABOUT ANYTHING YOU WANT I JUST NEED A EXAMPLE PARAGRAPH Use a conclusion transition phrase at the beginning
Is z = 23 a solution to 23/z =1
A bag contains 5 white marbles and 5 blue marbles. You randomly select one marble from the bag and put it back. Then, you randomly select another marble from th
Which of the selections below was a belief of the Founding Fathers that mirrored John Locke's idea of the social contract? A. government can only exist if the p
Evaluate the expression 4+1/9x6/7:1/2
Where is Iwo Jima and how large is it
Write a paragraph in which you respond to the following: How did industrialization impact the nineteenth-century world economy? Be sure to support your claims
Which of the event are correct about the election of 1876
Which expression represents the volume of the prism?
Which description characterizes paintings by early renaissance artist perugino