keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

When did World war 2 end?
es la hermana de Marcos? A. Dónde B. Cuáles C. Quién D. Qué Reset I need to know this answer please
Tell what you know about people in your part of the country who say that their body can be in ine place while the 'spirit' is in another.​
11. In order to determine the climate of a place, you would use all of the following except (1 point) Orange mean mode median
How is a partnership like a limited liability corporation?
Write an inequality for x that would give this rectangle an area of at least 246 it?. 8m (2x + 4)m
Which of the following is the solution to the equation 252 + 2) = 125?
Complete the sentences below that describe the process of dune movement. Note that some terms will remain unused. View Available Hint(s): saltation, windward,
A(n) _________is the most important status a person occupies; it dominates all of the individual's other statuses and is the overriding ingredient in determinin
HURRY PLEASE: President Eisenhower signed into law major civil rights acts. 1. four 2. two 3. three