savanahloesch
savanahloesch savanahloesch
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 32 ounce soft drink costs $1.83. Approximately what is the price per ounce

Respuesta :

alexhyde15
alexhyde15 alexhyde15
  • 03-09-2020

Step-by-step explanation:

divide 32 by 1.83 to get the answer

the answer is 17.4863387978

round it off

the final answer should be:

17.5 cents

Answer Link
Tmall21
Tmall21 Tmall21
  • 03-09-2020

Answer:

1.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

write 720,080 in expanded form with exponents.
How do you name 5,200 using only hundreds?
81.098 rounded to hundredths
describe how animals and plants are adapted to survive in dry conditions such as deserts
what is 28/50 as a decimal
Estimates 63824+29452
what angle do minute and hour hands of clock make at 9:00
please help me school is open tomorrow I need to get those done please someone who have a good heart help me please. i'll give you 35 pts
What was one of the success achieved by Granges
Identify either as expression or equation 8x 2=7