diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Consider two people where one person is 25​% taller than the other but proportioned in exactly the same way.​ (That is, the taller person looks like a larger ve
A result of Japan’s attack on Pearl Harbor was A. The US formed a pact with indochina against japan . B. The US formed a pact with Germany against japan . C. T
What event occurred on 10/29/1929 is blamed for the start of the Great Depression?
When the two equations are graphed on a coordinate plane, they intersect at two points.y=3x^2+4x+3y=−2x+3What are the points of intersection?Enter your answers
Which of the following is TRUE of wetlands?
Which of the following statements best describes the importance of biogeochemical cycles? A. They explain how adaptations of organisms can change based on env
Albert Einstein published his first paper at the age of _____.
Hurry please!! Thank you sm to whoever answers this. Highly appreciated.​
two business partners, Ellen and Bob, invested money in their business at a ratio of 3 to 7. Bob invested the greater amount. the total amount invested was 200
How did the discovery of the New World influence population growth in Europe, Asia, and Africa? A.) Millions of Native Americans sailed to Europe, Asia, and Afr