forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

ok so I must be stupid but pls help
Please help me???? 25 points Name two transformations that happens in the real world, outside of the math classroom. Explain what type of transformation is happ
Volume of a trapezoidal prism
What diseases are spread in warm temperatures?
Should southern states be allowed to fly the Confederateflag today?​
Which ideas are part of your American Dream? Check any that apply.
Which evidence does the author use to support the argument that a poor diet can be harmful to one's health? quotations anecdotes counterclaims statistics
What is the maximum of the following set of data? 1.2, 1.3, 1.2, 1.5, 1.6, 1.1, 1.0
How was the addition of an improvement over early web design? Webpages could finally incorporate tables into the design. Webpage layout could finally format co
94 POINTS AND BRAINLIEST TO BEST ANSWER!!!