gabyyy9551 gabyyy9551
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

decide which of the two given
prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $3.99 or in a
14-ounce bottle for $9.49.

Respuesta :

patelaryan040704 patelaryan040704
  • 04-09-2020

Answer:

14 ounce bottle

Step-by-step explanation:

I just got the answer right :)

Answer Link

Otras preguntas

A group of scientist wants to test the effects of increased ocean acidity on a population of Coral. What result from this experiment would show natural selectio
Write a loop to print the numbers: 11, 21,...51 using Python
add 3/4 + (-2 1/2) using the number line​
IS THIS RIGHT! 65 POINTS!!! Can someone please correct me. Graph the image of the given triangle after the transformation that has the rule (x, y)→(x−1, y+5)
What are some of the basic things about domain and range functions I should know I have midterms this Monday
Can y’all help me find the slope
you sold $2,200 last week in mascara and 3,000 in eyeliner. At the end of this week you sold 1,850 in mascara and 2,600 in eyeliner . What is the total percent
50 points for the right answer
A curve has equation y=x√x.find the equation of the tangent to the curve at the point(1, 5)
What are the roots to the equation 2x² + 6x-1=0?