therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

Please answer 19,20,21
gymnastics incline mat is shaped like a wedge two sides of the matter shaped like right triangles how much vinyl is needed to cover both of triangular sides. 15
A major motor company displays a die-cast model of its first automobile, made from 9.00kg of iron. To celebrate its hundredth year in business, a worker will re
Fishing rods are discounted at 50% off the regular price of $25. How much money will be saved?
Solve 12x + 6 > 9x + 12.
The temperature rose from 40°F to 60°F. What was the percent of increase?
Which line in this excerpt from Jonathan Swift’s a modest proposal uses the rhetorical device of irony?
You just reflected on working with right triangles and trigonometric concepts. How important were concepts that you learned previously to your success in this u
whats the city of maryland
In the sentence “Americans have one of the highest degrees of economic freedom in the world” a statement of fact or opinion? Explain your answer.