niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

the middle ages in western Europe are characterized by
After completing a moderate intensity how should the person feel
Native Americans generally viewed the settling Americans as? A)good hosts B) fearful victims C) invaders D) peaceful neighbors
What sort of structure is described in the poem
Why does summer zoom by and winter drag on forever?
math question down below
If Petar Stoychev swam the Channel in about 6 hours, 58 minutes, approximately how wide in miles is the English Channel?
Two carts collide and bounce apart. Cart 1 had a momentum of –6 kg • m/s before the collision. Cart 2 had a momentum of 10 kg • m/s before the collision. What
Two kids are liars, three can only say the truth. Jane: " Julia is only a liar, if John is telling the truth." Julia: "If Joey doesn’t lie, then either Jane or
Which was NOT an outcome of the war in Vietnam? A) Mass killings in Cambodia B) Strengthened reputation of the United States C) A communist dictatorship D) Reun