Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Please help it due ASAP I can’t fail pls Bdbdhfhhdudbdmjdvsh please
1. el color de mis palabras novela ,Que noticia afecto la tranquilidad de la familia luego del incidente del hombre de la mula?​
pleased help me answer this I'm confused. look at picture​
what is 9x9x9x9x9x9x9x9x9x9x9
what will be the number of square units on each side of a square graph paper if the total number of square units is 256 ?​
4k + 2 - k + 7 just answer it
can the numbers 3,6 and 8 be the values for the sides of a triangle
hurry please. Compare and contrast Quebec and Ontario.
Please answer with all steps!Will give brainleist​
15. In complete sentences, describe how electronegativity is related to polarity.