jbascomb01
jbascomb01 jbascomb01
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98
Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.

Respuesta :

saucy316girl
saucy316girl saucy316girl
  • 01-10-2020
the lowest price per oz is choice A :)
Answer Link
howartko
howartko howartko
  • 01-10-2020
Choice A because 6x2=12 and 2.98x2= 5.96
Answer Link

Otras preguntas

all of the following are benefits to earning a college degree except
Revise the following question below in order to provide more specific information to the reader. Question: Cutting out fat in your diet can prevent sickness.
Why do most countries have a democracy?
solve equation 8+6x-10x=16-8x
find the vertex of g(x) = 3x2 + 12x + 15
Read this sentence from paragraph five: “Your comfort plays a part in the race, too.” Which words could replace the underlined phrase without changing the meani
Plz answer me will mark as brainliest ​
3. If you click on the File Tab, what are the fire most frequently used commands under this tab? 1N 20 3S 45
what did Sam Houston believe in?
HELPPP!!!! 110 points if you get it correct before the 4th of october!!!1