weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

What does "bountiful" means?????????????
I JUST WANNA CHECK IF ITS CORRECT !!
Oxygen is a diatomic element why?​
Find the slope and y-intercept of the line. 3x+4y=-7 write your answers in simplest form. slope : y - intercept : (spammers reported) will mark the brainliest.
Is the United States of America a Democracy, Republic, or Democratic Republic?
Can you please help me can you do plsssssssss help me 2. write the activity
can someone help me about The Logic of Compound Statements
A fly in a room is flying on a bearing of 204, degrees,204 ∘ at a speed of 0, point, 36, m, s, to the power minus 1 ,0.36ms −1 . Sunlight streams horizontal
differentiate tempo and dynamic expressions​
What are the limitations of using stomach contents in forensic investigations?