amohamed59
amohamed59 amohamed59
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

John bought 3 bottles of an energy drink for $4.50. Write an equation relating the total cost y to the number of energy drinks bought x. *

Respuesta :

yermom980
yermom980 yermom980
  • 02-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

y = 3 times x

or: y divided by x = 3

Answer Link

Otras preguntas

Lines of longitude run from_______ and are called
can someone please help me with this I am stuck!?!
Whats the gcf of 8and 24
The image shows a molecular model of a compound using balls and sticks. Each ball is an atom and each stick is a bond. If you were to use balls and sticks to mo
A team of scientists placed five rocks in five separate, artificial environments. All the rocks came from the same formation and had the same chemical compositi
solve the inequality 4(n-3)- 6 > 18
Jane is not married and has no children she is 35 and owns here own home under which status is she most likely to file
you are studying an element whose atoms have 10 protons. then you see a picture in your textbook of an atom with 12 protons. which of the following is true? A)
nuclear fusion combines nuclei to form:
how are igneous rocks created