peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

What is bandwidth? what is the bandwidth in a traditional north american telephone circuit?
Which statement is true about the function f(x)= StartRoot x EndRoot?
Why should you be skeptical about psychological tests in magazines, newspapers, and on the internet?
What is an effective strategy for giving a persuasive speech if you want to your audience to stop acting in a certain way?
The most important way to actively interact with your textbook as you read is to?
44. What do you think was the most important achievement of each of the 4 early civilizations? • Egyptians= • Mesopotamia= • Indus Valley= Chinese PLEASE I NEED
Explain the significance of each of the following: Sequoya
Dividing power through three branches, according to James Madison, was necessary because history taught that abuses of government
PLS HELP THIS IS DUE TODAY! The sum of two consecutive integers is -15. Which equation could you use to find the two integers and what is the smaller integer?
In part E, you’ll use your answers from parts B, C, and D to find the average density of each type of penny. Recall that density is mass divided by volume:D = m