fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

Which of these events happened in Florida in 1964?
A pool is filled with 2,980 quarts of water. How many gallons of water are in the pool? A) 4 gallons B) 745 gallons C) 2,980 gallons D) 11,920 gallons Math
The school volleyball team won 24 matches last season. This season it won 20 matches. What was the team’s percent decrease in wins from last season to this seas
wo straight lines have equations y = p x + 4 y = p x + 4 and p y = q x − 7 p y = q x − 7 , where p p and q q are constants. The two lines meet at the point ( 3
In what ways was American independence shaped and influenced by Enlightenment political ideals?
Convert 0.63 mole of MG(OH)2 to mass in grams
What is the answer to (1/2)x-1-4
who like one direction?
Which physical property is best used to separate the two types of substances in the mixture? A. Particle size B. Particle density C. Magnetic attraction D. Boil
ill give u branis ... lol no for real tho :)