adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Last one, I still didn't understand it
why is O Captain! My Captain! so famous?
Jaylynn was buying new mascara. She bought it on sale for $5.56. If the price represents a 20% discount from the original price, what is the original price to
What happens to the volume of the cylinder when its radius is increased by 1?
This is a random error/change in the DNA sequence. These may be inherited or occur in cells during the lifetime of the organism.A.Genetic driftB.MigrationC.Muta
For gym class, Gracie keeps a record of how many miles she runs. For the first half of the semester she runs 23 miles, and her grand total at the end of the se
ANSWER THIS QUICKLY PLEASE!!!!!!!!!
How do waves and currents affect beaches overtime?
32. Which of the following would increase the spread of cancer through the body? A. Low blood-flow rate B. Low lymph-flow rate C. Low antibody count D. Low
The area of a semicircle is 2 times the area of a circle. True False