jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

how does the CONSTANT affect a line graph?
What is the capital of Maine
Is two thirds the same as four sixths
5x+15=90 what do the x equal
what is the square root of 16 to the 8th power?
2x-3y=8 -5x+2y=13 find The x coordinate
Positively charged sodium ions transport electrical impulses in the nervous system. Which subatomic particle does sodium lose to attain a positive charge?
Which statement about the U.S. Constitution is true? A. It called for judges to be appointed for a limited term of office. B. It is an expanded version of Thoma
Factor out the greatest common factor. If the greatest common factor is 1, just retype the polynomial. 2b4+5
give the next term and the nth term of 8,13,18,23,28