acidbvby
acidbvby acidbvby
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $0.99. At this rate, how much do 5 candy bars cost?

Respuesta :

presleydrage
presleydrage presleydrage
  • 05-11-2020

Answer: $1.65

Step-by-step explanation:

you divide 0.99 by 3 and then multiply that by 5 to the 1.65 (example. 0.99/3= 99 * 5 = 1.65

Answer Link

Otras preguntas

What is the cross-price elasticity of demand of desks with respect to chairs when the price of a chair changes in the $45 to $55 range?
The concept that eart present landscape is due to gradual geoloic process was propssed by?
A college football player is getting his annual health assessment done. He explains to the doctor that he is on a diet that has extra protein to help build his
Judicial review is the process through which congress approves or rejects judicial appointments. True or false?.
Judicial review is the process through which congress approves or rejects judicial appointments. True or false?.
What should you do if you want to save a document so that a person who has an old version of word can access the document?
Please help me someone I need help so bad and I don’t understand:(
Which tool collects diatery information without providing any information of the quantity of food consumed?
One problem with a bicameral legislature is that it is very easy to push through large-scale reforms. true /false
According to the american accounting association, auditing is a(n)_______ of objectively obtaining and evaluating evidence. (enter only one word per blank.)