rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a person has a small intestine that has fewer villi than normal. Would the person most likely be overweight or underweight? Why? (A villi absorbs nutri
When cooked, 85% of the kernels in a bag of microwave popcorn popped. There were 120 kernels of popcorn in the bag. How many kernels popped? A. 102 B. 105 C. 14
HELP HELP HELP HEP HELP HELP HELP HELP1. Benito Mussolini 2. Joseph Stalin 3. Adolf Hitler Help please tell me who goes where Dictator of Germany Dicta
If you need only 1 cup of milk, what is your best choice at the grocery store a quart container, a pint container, or a 1/2 gallon container?
what is the value of the dependent variable if the value is 0? f(x)=-13x2+5x-2x+8
Which ruler united the Persians into a powerful kingdom?
Carina will drive 4.5 hours at an average speed of 55 miles per hour to reach her parents' house. How many miles will she drive?
I need help factoring!
what are 2 important jobs of photosynthesis
What is the answer for 2x + 12 = 8 + 24