Janicearr Janicearr
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the value of x.
+
0
+
1
+
2
+
3
+ +
4 5
+
7
+
8
+
9
6
10
11
12
13
14

Respuesta :

deonarinekameal37
deonarinekameal37 deonarinekameal37
  • 02-11-2020

Answer:

3 this is the answer for the question

Answer Link

Otras preguntas

Earth rotates around the sun. true false
2 hours and 10 minutes converted into seconds is _____. 78,000 s 7,800 s 6,400 s 2,160 s
solve for x. -ax+3b>5 X > 3b - 5 / a X > 5 - 3b / -a X < 3b + 5 / a X < -3b + 5 / -a help quick plz!!
fraction for 0.00078
Which activities are healthy ways to reduce stress? a. drinking alcohol and using drugs b. eating more food than usual c. spending large amounts of money d.
Climate is influenced by temperature and _______. a. snow only b. vegetation c. all forms of precipitation d. rain only
Find the missing number _____:7 = 12:21 A. 4 B. 12 C. 3 D. 14
1/X + 1/X+3 in simplest form
can u practice conversation
what is the value of x in the equation –2.4x = 8.4?