bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Those actions that avert harm in a high-risk situation, such as stopping a car before it hits a pedestrian or installing traffic lights at dangerous intersectio
The types types of cells that are shaped like roots are_cells
Regarding primary elections and election campaigns, A. All legislators are directly elected by the people in their districts B. Candidates have never spent ove
Question 1 Unsaved Kim has chosen the topic of exercise for her research project. What would be the most appropriate focus? Question 1 options: the history of
How did the Socialist movement connect to the women’s suffrage movement?
A translation can be defined as moving a figure to a new location with no change to the size or shape of the figure? TRUE or FALSE?
Choose the ground state electron configuration for ti2+. choose the ground state electron configuration for ti2+. [ar]4s2 [ar]3d4 [ar]3d2 [ar]4s23d4 [ar]4s23d2
Which of the following are elements found in all state constitutions? Select all that apply. A. A bicameral legislature B. A direct initiative process C. Gover
What process moves the case forward in the juvenile justice process?
Which of the following words best describes the tone of th article? A. Objective B. Sincere C. Indifferent D. Sarcastic