dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

What is the probability that a pea plant with the genotype Yy crossed with a pea plant withe genotype uu will have offspring with the genotype yy?
is the line description for x+3y=1 slanted downwards?
Choose the correct word to complete the sentence below. (Its/It's) a long hike through the park to get to the lake. a. Its b. It’s
Aerobic exercise forces the body to provide extra oxygen to the muscles. a. True b. False
A _____ is a new substance formed in a chemical reaction.   A. coefficient   B. product
What is the scale factor for the set of similar figures?
what number is 20% of 20
Which of the following contains monounsaturated fat? A. Peanut oil B. Soybean oil C. Sunflower oil D. Cottonseed oil
Which of the following statements is true? a. A technological society has no impact on the environment. b. A technological society has a completely positive imp
Your record bicycle pace along a favorite trail is 16 mph. On a recent ride, you traveled the 25 mile route in a time of 90 minutes. What was your average speed