taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of the European Union? to ease demographic transition to prevent devolution to end the Cold War to promote economic and political unity
Help me on Geometry!!! ​
What are the ways to get dehydrated?
A car initially contains just its driver. The combined mass of car and driver is 869 kg. When the gas pedal is pushed down all the way, the car reaches its maxi
Which type of traits are determined by more than one gene?
What is an example of how James advocated for himself at a doctor visit? James told the doctor everything that was going on and asked questions about his treat
What would life be like without memes?
I will mark brainiest, thank, rate, and give robux to da best answer!Plese I kneed kelp!During how many months was the difference between the number of days wit
Different types of steels contain different elements that alter the characteristics of the steel. For each of the following elements, explain what the element d
The arithmetic mean of any two nonnegative real numbers a and b is greater than or equal to their geometric mean vab. [Hint: consider (Va - vb) 0.]