Allreija Allreija
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 apples and 3 oranges is $2.18. 3 apples and 1 orange cost $1.02. Find the cost of each fruit.

Respuesta :

CheeseTheFox
CheeseTheFox CheeseTheFox
  • 03-11-2020
Apples cost $.22
Oranges cost $.36
Answer Link

Otras preguntas

Kara uses some buttons to decorate 6 puppets. She uses 8 buttons on each puppet. Will the number of buttons Kara uses be an even or an odd number? Explain
voolume for r=6in h=10in cylinder
Paris is the capital city of france. fact or opinion?
Question This graph shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? Enter your answer as a decimal in the box.
perimeter of square​
Find the surface area of the rectangular prism. 4 cm 8 cm 5 cm
Simplified result 7m-(3+5m)
Explain the relationship between nutrition and oral health. To answer the question address the way in which oral hygiene can be maintained, why this is necess
Swimming pool A contains 37 gallons of water and is filling at a rate of 7 gallons per minute. Swimming pool B contains 12 gallons of water and is filling at a
What is the value of k in the proportion 9:k = 24:32