pa3tricherit
pa3tricherit pa3tricherit
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

if a 13 ounce cereal box cost five dollars what is the unit price per ounce

Respuesta :

samantha84848
samantha84848 samantha84848
  • 02-10-2016
$2.60 since all you have to do is divide 13 by 5. 
Answer Link

Otras preguntas

Angle E and angle F are vertical angles if measure angle E Equals 17x + 1 and measure angle F equals 20x - 14, find measure angle F
What was the location of the attack that caused the united states to enter world war ll? A. North America B. Japan C. France D. Hawaii
If stock prices are expected to drop dramatically, then, other things equal, the demand for stocks will ________ and that of treasury bills will ________.
Each of the following equations is an example of one of the properties of whole-number addition. Fill in the black to make a true statement, and identify the pr
Which statement is true about Medicaid? A. It is a state-run program for those above the age of 65. B. It is jointly run by federal and state governments. C.
The revenue (in thousands of dollars) from producing x units of an item is modeled by R(x)=12x-0.01x^2. a. Find the average rate of change in revenue as x chan
which is a component of the modern cell theory that was not part of the original cell theory
how can 525 divided by 1500 be written in all ways
I need help with my homework
Alyssa works as a sales representative in an electronics store. She earns a fixed daily wage plus a commission on the sales she makes. The table shows her earni