jovoncox4 jovoncox4
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Alfredo bought 3 new notebooks for school. He paid $2.49 for
all the notebooks. Which equation can be used to find n, the cost
of each notebook?
A
3n = 2.49
© 2.49 + n = 3
8
2.49n = 3
D 3 + n = 2.49

Respuesta :

mattdunkel13 mattdunkel13
  • 03-11-2020

Answer:

3n=2.49

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know any good quotes that will represent someone ... I need it for my , drama classes if anyone sees this please help me out I tried searching up so
I really need help with this please
What type of economic system was developed by karl marx?
One of the same side angles of two parallel lines is 20° smaller than the other one. Find all angles. Please explain so I can understand in future situations.
12x a y b ÷ (-6x a y) quotient.
which number produces an irrational number when multiplied by -1.25?
Please help ASAP, only right answers.
Please fill in the blanks Royal Bengal tigers live in forests in South Asia. These tigers are categorized as endangered species. The population of these animals
Why are many scientist dependent on the government for funding?
What was president ronald reagan's campaign slogan for re-election?