ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Which table of values corresponds to the graph below?
How would you describe the tone of the music while boo is hiding behind the door ?
Hydrocortisone valerate is an ingredient in hydrocortisone cream, prescribed for skin problems. its molecular formula is c26h38o6. what is the percent by mass o
The perimeter of a rectangular pen is 136 meters. If the length is 5 meters more than twice the width, what are the dimensions of the pen?
Which equation is used to calculate the magnetic force on a charge moving in a magnetic field? A) F = |q|vBcos B) F = |q|vBsin C) F = |q|Bcos D) F = |q|Bsin
2/5=8/? show work mark braniest
What is a film’s purpose? Its intended audience Is genre Its historical setting Its reason for being created
Select an acceptable pronoun to complete this sentence. The squad wanted to choose____own captain.
Choose the option that best matches the description given. Human services organizations must raise funds to cover costs. Some ways in which they raise funds are
Explain the meaning of fracking in 2 paragraphs.Make sure you put this in your own words.