anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Your family is building a new house. Use the correct forms of ser and estar to describe your ideal room.
0.8 is 10 times as great as what decimal
(x - y)^2 + 4z(x - y) +3z^2 (and btw ^2 means squared and this is going for 10 points)
Why are taxes paid to local, state, and national governments in the United States?
what is the scientific notation of 1260000
0.8 is 10 times as great as what decimal
a penny dropped into a wishing well reaches the bottom in 1.50 seconds. what was the velocity at impact
did the columbian exchange bring more changes to the Americas or to Europe
when h has the value 6 calculate 6h - 7
What is one negative effect of the huge oil reserves in Nigeria? (1 point) a.deforestation b.desertification c.air and water pollution d.unemployment