jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

How do the details in the 5th paragraph develop the claim in the text? A.They explain why the submarine is often used in warfare. B.They explain how a submarine
write the explicit formula for the geometric sequence 64,32,16,8
define work and power​
What was a geographic factor in the development of different ways of life among Native American groups? A. The climate of the Pacific Northwest coast forced peo
I’ll give brainliest plz quick
I need help. I will give brainliest to whoever gets this correct!
In general, __ and __ connected East to West, while the West and South were binded by __. a. turnpikes, steamboats, canals b. turnpikes, railroads, steamboats c
what is 4 2/3 in a proper fraction.
What is an inappropriate place to do research for a new job? a. At the library b. At home c. On the Internet d. At work
Which interpersonal skill is the most important for a telecom technician to develop? active listening teamwork conflict resolution social awareness