lulbri
lulbri lulbri
  • 02-10-2016
  • Mathematics
contestada

Jacob buys 3 hot dogs and a $1 soda.he spent $5.50 in all.what is the cost of one hot dog?

Respuesta :

Destinypage
Destinypage Destinypage
  • 02-10-2016
It would be $1.50 because if the soda's $1 then subtract it and divide that by the quantity.
Answer Link
Marvin20
Marvin20 Marvin20
  • 02-10-2016
$1.50 is the cost for one hot dog. 

Answer Link

Otras preguntas

Ted is pulling his sled across snow. The blades on the snow create _____ and the force of _____ affects the weight of the sled.
A slice of pizze is shaped like an isosceles triangle. If the tip is 32°, how big are the base angles?
What do you think about them? bills of rights
In triangle FGH, the measure of angle F=42 and an exterior angle at vertex H has a measure of 104. what is the measure of angle G
Among 18- to 29-year-old voters, how many were voting for the first time in the 2000 presidential election? 33 percent 40 percent 42 percent 30 percent
how do you expand 3(2y-1)​
Pls Simplify: (-2)^-2
discuss the two main types bookkeeping may be completed. which method is easier and why​
Which part of the constitution do you think has helped the document adapt to changing time’s? plz help asap
A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?