amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

Luckily, I made it to the stationtime to catch the last train.​
5(p + 10) = (Simplify your answer.)​
6 3/5% as a fraction
Which of these is NOT true about the past Receiver? * She was chosen ten years ago. She never returned her comfort object. Her name was removed from the records
Please help me out hereeeeeeeee
a woman gives birth to a color-blind but otherwise normal daughter. The husband sues for a divorce on the grounds of adultery. Will his case stand up in court?
BRAINLIEST CHALLENGE: Hey! I need your help! Sumbit an issue that is an everyday problem. I'm doing a project and I need some help to find a problem. All I need
what are the different signs to know if the fruit are ready to be harvest and sold Give 5 examples
what causes cancer? its a 10 letter word
Gasoline is an example of an accelerant. True False