08taybec68795
08taybec68795 08taybec68795
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

9. Ella purchased 8 passes to the skating rink for $58.00. Each pass cost the same amount. What was the cost of each pass in dollars and cents? ​

9 Ella purchased 8 passes to the skating rink for 5800 Each pass cost the same amount What was the cost of each pass in dollars and cents class=

Respuesta :

summerzchandler summerzchandler
  • 01-12-2020

Answer:

7.25

Step-by-step explanation:

58 dollar divided by 8 passes. Each is the same amount, therefore each is 7.25  

Answer Link

Otras preguntas

how did tang rulers change china?
PLZ HELP FAST!!! WILL MARK THE BRAINLIEST -Which of the following is an equivalent form of the compound inequality −33 > −3x − 6 ≥ −6?A) −3x − 6 > −33 and
what is the answer to (4)(‐4)=
Sienna bought vegetables to make a large pot of vegetable soup. She bought 5.35 pounds of potatoes, 3.8 pounds of carrots, and 2 pounds of celery. What is the t
Whats wrong with this answer?
if snoop dogg and the muffin man were baking in the bathroom oven, how many attacks would Donald Obama send on his opponent in clash of clans
Earth is rotating around the Sun about 18.6 miles
First birth medical term
Sound words such as BANG, BAM, and BOING are examples of:
if you have 75 hectograms it is the same as how many centigrams?