rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following tasks would BEST help an individual achieve a goal to obtain a driver's license?. . . . . . A. . . . practicing driving . . . . . B. . .
Is 2:3 abd 4:6 equivalent ratios
One pipe fills a tank in 1 hour while another pipe can fill the same tank in 2 hours. How long will it take to fill the tank if both pipes are used?
4.   Which of the following is the term used to describe a body's resistance to a change in motion?
1. True or false: In a dramatic monologue, the speaker describes deep feelings about an experience, and then the person he or she is addressing responds in th
Read the sentence below: We need to capitalize on the advances we have made programming this module. The position of the word capitalize tells you it is a a. no
Evaluate the exact value: tan(pi/6)
Which of the following is not an example of an informal amendment to the U.S. Constitution? A. The president creates the Cabinet. B. Congress creates regulato
Which of the following was Rudolf Virchow's contribution to our understanding of cells? Cells are the basic units of life. All living things are made of cells.
Which of the following conclusions about the speaker is best supported by the ideas and information in "From Emperor to Citizen"? (1 point) P'u Yi respects the