abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

In a survey of 300 voters, 68 said that they voted for Candidate A. How many voters can Candidate A expect to receive if the population of the town is 10,00
what is 6.877 rounded to the nearest whole number
Ningun estudiante ______ la pregunta
atoms often lose protons but seldom lose or gain electrons
Education was important to former slaves because...
how much is a kilogram???
Vicky came home from the matinee at 5:45 pm.The travel time to and from the cinema was 1/2 hr each way . She spent 2 1/4 hrs at the cinema . What time did she l
you can buy 2 dvds for the same price you would pay for 3 cds selling for 13.20 apiece. explain how you could find the price for 1 dvd
What is a Phenomenon characterized by poorly planned development on the edges of cities and towns?
What profession grew substantially with women’s participation during the Civil War? A. banking B. nursing C. governing D. cooking