gabysloth
gabysloth gabysloth
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

I need help with both 17 and 18! WILL MARK AS BRANLIEST, PLEASE HELP ASAP!!

I need help with both 17 and 18 WILL MARK AS BRANLIEST PLEASE HELP ASAP class=

Respuesta :

laurenk23
laurenk23 laurenk23
  • 02-12-2020

Answer:

17. $2194.80; 18. $1147.20

Step-by-step explanation:

I=prt; I = interest, p = principle, r = rate, t = time

plug in and go

17.

I = 1860(.06)3

I = 1860(.18)

I = 334.8

334.8 + 1860 + $2194.80

18.

I = 960(.065)3

I = 960(.195)

I = 187.2

187.2 + 960 = $1147.20

Answer Link

Otras preguntas

a box of 900 paper clips costs $7.20 what is the unit price of the paper clips answer in cents
please help am giving all of my points for this... 1. One of these social and economic characteristics is NOT strongly associated with high levels of political
Gina and tim frequently engage in games of make-believe, often pretending they are the mommy and daddy, animals, or heroes. This _____ play helps gina and tim t
(x+2)(x^2-8x+15) how do I get the answer to this problem
which of the following is an intrusive igneous body A. pyroclast B. lathar C. batholith D. lava flow
the area of a quadrilateral is 8.4 square feet. find two decimals that give a product close to 8.4
Frank thinks he will need at about 12 1/2 kilograms of sand for sandbox he is building. The sand he wants is 3$ per kilogram. About how much will frank spend on
please help on this one
how do you factor 18x^2-27×+4 ? can you demonstrate it?
4 x 4 x 4 cardboard box is going to be filled with colored one by one by one blocks one red block is placed into the corner of the box next the least number of