HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

A Reflection on the Dred Scott v. Sanford case March 6, 1857, was the date of the Dred Scott v Sanford Supreme Court decision. Supreme Court Chief Justice Rog
write an equation of a line in slope intercept from given (6,4) (5,2)
Please help me answer this question
I need a detailed answer of 38.00 USD + a 15% markup.... Please help!
The force of the blood against the walls of the arteries is known as.
9. Return to the guarantees or promises in Question 4. Consider everything you've learned about this business, and explain how this business keeps borrowers in
If the United States transfers tasks and jobs to other countries where labor and supplies are less expensive, it is called outsourcing. When foreign companies t
Proteins to be secreted outside the cell are formed at ribosomes on the surface of the ______ endoplasmic reticulum.
An identifiable problem, situation, or opportunity that requires a person to choose between actions that may be evaluated as ethical or unethical is referred to
Urgent, will mark brainliest.