xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I am hearing how working out in the morning is amazing. However, I want to workout in the morning to build muscle. Is that something I can do? I always hear abo
answer this I’m elimination using addition and subtraction form
which penguins leave and stay for winter months
What can be concluded when stars are different colors? Select one: a. They have different sizes. b. They have different temperatures. c. They are different a
A surveying team needs to find the distance across a canyon. They decide to locate two point, A and B, on one side of the canyon and one point, C, on the other
Which of the following is true when comparing an uncatalyzed reaction to the same reaction with a catalyst? A) The catalyzed reaction will be slower. B) The cat
Find all the real square roots of 400. 20 -20 and 20 -40 -40 and 40
How did Texas respond to Mexico not recognizing its independence?
What is the definition of “memoir”? a fictional work that is read by a large number of people a nonfictional work that is popular with children and adults a
PLEASE HELP!!!!!! which line is a linear model for the data. ​