caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

consider an incumbent that is a monopoly currently earning $1 million annually. given the declining costs of raw materials, the incumbent believes a new firm ma
which of the following represents the highest structural level in the elephant body?a-the muscular tissueb-the stomachc-the nervous systemd-the foot​
What was the old lady gray’s “curse”?
Part A: Answer BOTH of these questions 1. According to your understanding of the book, describe the power of place. 2. The title of the book mentions "globaliza
Ronald Sutter, an assembly line worker, earns $16.655 per hour. He typically works 36.225 hours per week. What is his usual straight-time pay?
How does limited government impact our government today?
explain how the rate of photosynthesis or cellular respiration can be measured using products or reactants.
What are the angle measures of the triangle?
Which events are part of the road of trials in Odysseus’s heroic quest? Check all that apply. joining the Trojan War fleeing the Lotus-Eaters fighting the Siren
Write each number in standard form. 2. eight and fifty-nine hundredths 3. seven and three thousandths 1 4.3 +2× +4× 1,000