jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

If the area is 36 in and the base is 9in, what is the height?
During a fete, there was a game show called "The Big 20". A contestant is paid Nu 5 for eachcorrect answer, but must pay back Nu 4 for each wrong answer. After
what period or era have the same feature​
Describe two reasons why France and Spain would join together against a common enemy? 
According to the text, how does the roaring twenties develop over time?
Which group contains only molecules that are each assembled from smaller organic compounds? proteins, water, DNA, fats 2. proteins, starch, carbon dioxide, wate
Which two energy sources were used the most in California in 2016? How do these sources compare to ther sources
a store is having a sale where everything Is discounted 30%.find the discount and the sales price if a customer buys an item that normally sells for $365?​
please help me im stuck
What are the solutions of the equation x4 – 9x2 + 8 = 0? Use u substitution to solve. x = 1 and x = 2 StartRoot 2 EndRoot x = ±1 and x = plus-or-minus 2 StartRo