ronnied0265 ronnied0265
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 ?

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 11-07-2022

The unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon

How to determine the unit price?

The given parameters are:

Gallons = 12

Cost = $39.48

The unit price is calculated as:

Unit = Cost/Gallon

So, we have:

Unit = $39.48/12

Divide

Unit = $3.29

Hence, the unit price of 12 gallons of gasoline that costs $39.48 is $3.29 per gallon

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/19493296

#SPJ1

Answer Link

Otras preguntas

It cost $520 to plant 4 acres of corn. How much would it cost to plant 3/5 acre of corn?
Which is a factor of x2 + 8x – 48?
Find missing exponent (b^2 = b^-6
What is the approximate volume of a cone with a height of 9 ft and radius of 3 ft? Use 3.14 to approximate pi, and express your final answer to the nearest tent
The third trimester begins at? a. three months. b. six months. c. seven months. d. nine months.
The expression 3r - 6 can be written as _____.
What Is X In The Equation 4(3x-1)=3+8x-11
5k=-84.05 can you help me find k?
The master gland is the _____, which secretes hormones that stimulate other glands of the body. hypothalamus pituitary thyroid adrenal
What times what equals 11, but if you add the numbers together you get 12.