cjoey0913 cjoey0913
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls answer my question thxxx
Oranges cost 21 cents each.
Alex buys x oranges and Bobbie buys (x+2) oranges.
The total cost of these oranges is $4.20.
Find the value of x.​

Respuesta :

snoopy72 snoopy72
  • 01-01-2021

Answer:

2x+2 times 21cents would equal 4.20. x=9

Answer Link

Otras preguntas

which is one major problem that has resulted from globalization in the 20th and 21st centuries?
which of the following best describes economic activity in a recession?
raw three water molecules interacting with each other. Indicate hydrogen-bonding with dashed lines. Show lone pairs!
Consider the vector add = a + b = [13 12 11 10 10] and sub = a - b = [-11 - 6 - 14 8]. Find the vector a and b.
Why was ghandis salt March so significant in the struggle for India independence
The Miss Teen Georgia pageant is taking place and there are 25 contestants. How many different ways could the pageant have a winner, runner up, and a 2nd place
It is possible to write an expression that would be simplified differently if the variables are either positive or negative?
Answer all please! Would be a big help.
3. ¿Cómo podemos controlar la generación de tantos residuos?
What is the missing part of the table?