mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

President roosevelt had been governor of the state of new jersey. a. True b. False
how did industrialization affect where people lived?
hello please help me with this quick
Can someone help me please...asap
Case-flow analysis, juror management and budget management are all duties typical of a:
The tense situation between West Pakistan and East Pakistan did not arise because of _____. tax policies religious differences economic differences public secto
The waves that have shorter wavelengths than visible light are: (check all that apply) Radio Stations Ultraviolet Waves Gamma Rays Microwaves
Why does demand become more elastic over time?
In which democratic countries are people free to decide whether or not they should register in order to vote?
If the original 24 m edge length x of a cube decreases at the rate 5m/min, when x=3 at what rate does the cube's surface area change